Wydział Chemiczny-Biotechnologia

  Kierunek Biotechnologia kształci studentów na studiach I oraz II
stopnia na czterech specjalnościach:

· Biotechnologia Chemiczna - Leki i Kosmetyki,
· Mikrobioanalityka,
· Biotechnologia Przemysłowa,
· Biotechnologia w Inżynierii Środowiska.



Specjalność Biotechnologia Przemysłowa obejmuje zagadnienia przemysłowej realizacji procesów biotechnologicznych. Program ukierunkowany jest na wszechstronne kształcenie specjalistów przygotowanych do pracy w wielu gałęziach przemysłu (m.in. w przemyśle farmaceutycznym, chemii przemysłowej, spożywczym), a także w zapleczu naukowo-badawczym biotechnologii, biurach projektowych oraz w firmach konsultingowych.

Studia na specjalności Biotechnologia Chemiczna - Leki i Kosmetyki są nastawione na praktyczne wykorzystanie osiągnięć nauk biologicznych i chemicznych w szczególności w przemysłach: farmaceutycznym, kosmetycznym, chemii gospodarczej i ochrony środowiska. Absolwenci tej specjalności uzyskują umiejętności niezbędne do projektowania i wytwarzania produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, począwszy od opracowania koncepcji aż do etapu wdrażania do produkcji. Ich miejscem pracy są przede wszystkim: zaplecze badawczo-naukowe firm z obszaru przemysłu biotechnologicznego, firmy konsultingowe i administracja państwowa.

Na specjalności Mikrobioanalityka studenci poznają zagadnienia obejmujące bioanalitykę, analityczną kontrole bioprocesów, wytwarzanie i charakteryzację materiałów biokompatybilnych. Duży nacisk jest położony na miniaturowe narzędzia „Lab-on-a-Chip” i metodyki pozwalające na operacje jednostkowe w mikroskali, np. mikrobioreaktorów do syntez z udziałem enzymów czy hodowli komórkowych. Miniaturowa skala stosowanych narzędzi oraz specyfika materiału biologicznego wymaga wiedzy i praktyki dotyczącej materiałow biokompatybilnych i metod oceny biozgodności. Absolwenci tej specjalności znajdują zatrudnienie w zapleczu naukowo-badawczym biologii molekularnej, inżynierii genetycznej i proteomiki, laboratoriach bioanalitycznych oraz firmach biotechnologicznych.

Na specjalności Biotechnologia w Inżynierii Środowiska studenci otrzymują gruntowną wiedzę pozwalającą na racjonalne sterowanie, zarówno w warunkach naturalnych, jak i w obiektach technicznych, zintegrowanymi procesami biotechnicznymi, fizycznymi i chemicznymi na potrzeby unieszkodliwiania antropogenicznych zanieczyszczeń środowiska. Chodzi w szczególności o wykorzystanie mikroorganizmów do usuwania zanieczyszczeń z wody, ścieków, gruntu i powietrza. Absolwenci tej specjalności znajdują zatrudnienie w instytutach naukowo-badawczych, w przemyśle i instytucjach związanych z ochroną środowiska, a szczególnie w laboratoriach kontrolnych.


 Strona Wydziału Chemicznego PW: http://www.ch.pw.edu.pl/start.htm